Terapia psychodynamiczna – pierwsze tygodnie

Katarzyna WłochArtykułyLeave a Comment

Pierwsze tygodnie terapii mają na celu wzajemne poznanie, poczucie się komfortowo w nowej relacji. Dodatkowo dowiadują się Państwo, jak działa terapia psychodynamiczna, czym się różni od innych podejść, że polega na uświadamianiu tego co nieświadome, zarówno uczuć jak i części Państwa osobowości, o której możecie sobie nie zdawać sprawy. Dzieje się to poprzez słuchanie Państwa i dostrzeganie, w tym co mówicie rzeczy, o których nie zdajecie sobie sprawy. Często jest to także znajdowanie związków pomiędzy różnymi sprawami, które powierzchownie wydają się ze sobą nie związane.

Uświadamianie tego co nieświadome, często wiąże się z opisywaniem Państwu uczuć, z których nie zdają sobie sprawy, że je przeżywacie. Jednym z takich uczuć jest złość, bardzo często nieuświadomiona, na przykłąd podczas epizodów depresyjnych. Ale mogą Państwo doświadczać bardzo różnorodnych emocji, takich jak strach, niepokój, zazdrość, wrogość. Moim zadaniem jest uświadomienie Państwa o ich obecności.

Kolejną rzeczą, nad którą pracujemy w terapii, to przyjęcie sposobu myślenia o samych sobie, jak o kolekcji kilku różnych osób, żyjących w jednym ciele. Osób z różnymi intencjami, o różnej  inteligencji, które  w relacjach potrafią działać same ze sobą w konflikcie.

Często osoby, które zgłaszają się na terapię, chcą pracować nad zmianą siebie lub nawet pozbyciem się niechcianej części siebie. Ciężko pozbyć się części nas samych, która jest w nas. Nie można”wyciąć” części samych siebie, części doświadczeń zbieranych przez całe życie, które sprawiają to jakimi jesteśmy.  To co jest możliwe, to wytworzenie nowej części samych siebie,  rozwinięcie i wzmocnienie zdrowej części nas samych, które pomogą zmagać się na przykład ze wspomnianą złością, czy dzieckiem które jest gdzieś w nas, znacznie lepiej niż dotychczas. Także lepiej rozumieć siebie, lepiej ustalać granice, podejmować lepsze wybory i decyzje.

Prawdziwym celem uświadomienia nieświadomego, jest danie sobie możliwości wyboru. Inaczej mówiąc, jeśli nie masz świadomości pewnych emocji , własnych motywacji i dążeń, nie masz żadnej możliwości kontrolowania ich, to raczej one Tobą kierują.

Poprzez proces uświadamania nieświadomego, poznawanie nowych części samego siebie, zaczynasz być ich świadom. W ten sposób postępuje praca psychoterapeutyczna.

Burgo J., (2012, marzec 28). Psychodynamic Psychotherapy and What to Expect (I): The First Session. [Plik video] , pobrane z https:youtube.com, tłumaczenie Włoch K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *