Pierwsze spotkanie z terapeutą

Katarzyna WłochArtykułyLeave a Comment

Należy się przygotować, że dla każdej osoby pierwsze spotkanie może wiązać się z niepokojem. Borykają się Państwo z jakimś problemem, bo w innym przypadku nie szukaliby pomocy. Co więcej, w tej sytuacji trzeba się otworzyć przed kimś obcym – terapeutą, którego pierwszy raz w życiu spotykacie, nie wiecie jaki jest, czy jest osobą godną Waszego zaufania. To wszystko może wywoływać niepokój i trzeba się na to przygotować, że tak na początku zazwyczaj jest. Na starcie, częścią wspólnej pracy terapeutycznej, jest poradzenie sobie z tym niepokojem.

Pierwsze spotkania wiążą się z rozpoznaniem problemu, otrzymają Państwo pytania dotyczące sytuacji, która sprawia, że szukacie pomocy. Są to między innymi pytania o to, czy jesteście w kryzysie, jakie jest źródło Państwa cierpienia, a także czy wcześniej uczestniczyliście w terapii. Pomaga to zrozumieć jaką już macie wiedzę o terapii, co być może poszło nie tak podczas spotkań z innym terapeutą.

Bardzo indywidualną kwestią jest, co się dokładnie będzie działo podczas spotkań, przez jaki okres czasu będzie konieczność się spotykać, co można zrobić już teraz, aby Państwu pomóc. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, terapia nie jest szybkim procesem, dającym natychmiastowe rozwiązania i odpowiedzi. Wymaga ona czasu, aby wzajemnie się poznać. W nurcie terapii psychodynamicznej nie ma jednego planu działania, podobnego dla wszystkich pacjentów, nie ma schematu, jak się potoczy proces terapeutyczny.

To, co mogą Państwo uzyskać podczas pierwszej sesji, to uczucie pewnego komfortu czy zaufania, że jest ktoś kto Was słucha, kto potrafi rozumieć Wasze emocje, kto może Wam pokazać inną perspektywę problemu, jakiej wcześniej nie widzieliście, albo być może zauważyć coś, czego sami nie dostrzegacie.

Pod koniec sesji zadecydują Państwo, czy chcą zaplanować kolejne spotkanie. Jeśli nie są Państwo pewni w danej chwili, nie trzeba od razu podejmować decyzji. Można na spokojnie zastanowić się po sesji i umówić się telefonicznie na kolejną, lub całkowicie zrezygnować z kolejnych spotkań. Nie ma konieczności szybkich decyzji, terapia to ważny krok w życiu każdego kto ją podejmuje. To ważna relacja, i jeśli tylko nie czują się Państwo komfortowo z daną osobą, mają dużo wątpliwości, należy na spokojnie to przemyśleć i być może szukać innego specjalisty.

Jeśli zaś są Państwo zdecydowani, wspólnie ustalamy stały, dogodny czas dla obu stron. Ważne jest aby spotkania odbywały się regularnie, o tej samej porze, zazwyczaj raz na tydzień.

Burgo J., (2012, marzec 28). Psychodynamic Psychotherapy and What to Expect (I): The First Session. [Plik video] , pobrane z https:youtube.com, tłumaczenie Włoch K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *